Jak dobrać schody do małego domu

Stale rosnące ceny działek i materiałów budowlanych powodują, że osoby decydujące się na budowę domu, często ograniczają się do niewielkich metraży. Dwukondygnacyjne domy, których powierzchnia często nie przekracza stu, czy stu dwudziestu metrów kwadratowych są dla urządzających nie lada wyzwaniem. Mając do dyspozycji niecałe sześćdziesiąt metrów kwadratowych parteru, powinniśmy poważnie przemyśleć umiejscowienie schodów prowadzących do sypialni na piętrze. Nie bez znaczenie będzie także sama konstrukcja. Właściwie dobrany sposób montażu pozwoli zaoszczędzić nam sporo miejsca, a odpowiednie materiały będą sprawiały wrażenie, że przestrzeni jest znacznie więcej, niż w rzeczywistości.
Jaki rodzaj konstrukcji wybrać?
Każdy, komu marzy się taras za domem, stanie również przed dylematem budowy schodów do ogrodu. Zazwyczaj jest to prosta konstrukcja, obejmująca kilka stopni. Taras to miejsce,
Schody mogą przybierać różne formy. To do nas, jako do właścicieli domu, należy decyzja o rodzaju konstrukcji. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. W artykule, przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom schodów, oraz powiemy, które z nich pomogą nam w jak największym zaoszczędzeniu miejsca.
Schody jednobiegowe
to najprostsze rozwiązanie, ale jednocześnie zabierające bardzo dużo miejsca. Schody nigdzie nie zakręcają. Biegną po prostu od samego dołu, prowadząc w linii prostej na wyższą kondygnację. Rzadko spotykane. Niewygodne – szczególnie dla osób starszy, ponieważ nie dają szansy odpoczynku w „połowie drogi”.
Schody dwubiegowe
prawdopodobnie najpopularniejsza konstrukcja. W połowie wysokości schodów trafiamy na platformę (spocznik, często zwany „półpiętrem”). Następnie schody biegną do góry, zmieniając jednak kierunek o 180 stopni. Są łatwe do wykonania, nie sprawiają problemów w montażu, a przy okazji zabierają niewiele miejsca. W dodatku są bardzo wygodne dla osób starszych i dzieci.
Schody zabiegowe
w widoku od góry przypominają literę „U”. Pomagają oszczędzić mnóstwo miejsca, ale ich konstrukcja jest skomplikowana. Z powodu różnej szerokości stopni, chodzenie po nich, jest często niewygodne.
Schody spiralne
jak sama nazwa wskazuje, ich konstrukcja tworzy spiralę, biegnącą na wyższe kondygnacje budynku. Zajmują najmniej miejsca ze wszystkich wymienionych, ale oferują także dość niski komfort poruszania się. Często sprzedawane w zestawach do samodzielnego montażu. Jest to jednak przedsięwzięcie dla doświadczonych monterów.



Schody ażurowe, czy pełne?
Schody ażurowe, różnią się od pełnych tym, że pozbawione są podstopnic, czyli pionowych elementów znajdujących się pod każdą stopnicą (czyli miejscem, po którym stąpamy). To rozwiązanie nadaje im bardzo elegancki i nowoczesny wygląda. Pomimo tego, że zajmują tyle samo miejsca, co schody pełne, to sprawiają wspaniałe wrażenie „lekkości”, które pozwoli nam powiększyć optycznie pomieszczenie.
Zagospodaruj miejsce pod schodami
W przypadku praktycznie każdej konstrukcji, możemy, a nawet powinniśmy, w mądry sposób zagospodarować przestrzeń znajdującą się pod schodami. Może dobrym rozwiązaniem będzie spiżarnia, albo schowek na pranie i środki chemiczne? Jeśli miejsca mamy mniej, to warto pomyśleć o szafce na buty, albo wieszaku na płaszcze. Wszystko, co uda nam się w zgrabny sposób schować pod schodami, nie będzie zajmowało miejsca na otwartej przestrzeni naszego domu.


PODSUMOWANIE
Mając przytulny dom, nadal możemy wybierać w rodzajach schodów. Należy tylko pamiętać, że nie każda konstrukcja będzie odpowiednia dla naszego wnętrza. O radę zawsze warto zapytać fachowców. Korzystając z formularza kontaktowego na naszej stronie, możesz zadać nam pytanie i umówić się na bezpłatną wycenę. Wspólnie na pewno znajdziemy dobre rozwiązanie!
— POTRZEBUJESZ WYCENY?