Jak wybrać materiał na schody wewnętrzne?

Kamień czy drewno?
To pytanie, w kontekście planowania budowy schodów, zadajemy sobie chyba najczęściej. Choć jest to wybór indywidualny – w końcu każdemu podoba się coś innego, to powinniśmy wziąć pod uwagę kilka cech obu rodzajów materiału.
Kamień będzie materiałem nieporównywalnie trwalszym. Jego wysoka twardość zapewni nam zdrowy wygląd stopni na dziesiątki lat. Jeśli w Twoim domu, sklepie czy biurze powstaną kamienne schody, to praktycznie będziesz mógł zapomnieć o ich istnieniu. Pielęgnacja ograniczy się do zwykłego mycia powierzchni przy okazji czyszczenia podłóg. Niektóre rodzaje kamienia będą wymagały użycia dedykowanych środków, ale ich cena zazwyczaj nie jest wygórowana, a wysoka wydajność sprawi, że będziemy ich używać przez długie miesiące.
Nie jest też prawdą, że schody wykończone jakimkolwiek kamieniem, muszą sprawiać wrażenie ciężkich, monumentalnych, czy wręcz „pałacowych”. Współczesne, profesjonalne firmy potrafią tworzyć konstrukcje, które pod względem wrażenia lekkości pozostawią drewniane schody daleko w tyle.
Zauważalnym minusem kamiennych schodów jest na pewno cena, jaką musimy zapłacić za samo ich wykonanie. Tutaj koszt, zależnie od użytych materiałów, powierzchni i trudności montażu, może być sporo wyższy, niż w przypadku konstrukcji z taniego drewna krajowego. Jednak mimo wszystko, pieniądze, które zaoszczędzimy na początku, będziemy zmuszeni wydać, kiedy przyjdzie potrzeba cyklinowania drewnianych stopni i nanoszenia nowych powłok ochronnych.
Drewno jest piękne, ale wymagające. Drewniane schody, często ze zdobionymi poręczami, możemy spotkać w starych kamienicach, wiekowych domach i zabytkach architektonicznych. Prostsze konstrukcje, wykonywane często z tańszych gatunków drewna, są chętnie montowane w domach jednorodzinnych. Dają poczucie ciepła i sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. To rozwiązanie jest jednak zdecydowanie trudniejsze w późniejszej eksploatacji. Cyklinowanie, lakierowanie i wymiana elementów konstrukcyjnych, które czasami pękają albo zaczynają skrzypieć, pochłania dużo czasu i środków. Schody wykonane z egzotycznych gatunków drewna będą na pewno trwalsze, jednak nie aż tak, jak schody granitowe, marmurowe czy wykończone kwarcytem. Będą miały natomiast zbliżoną cenę.



Jeśli kamień, to jaki?
Marmur – bardzo trwały i niezwykle twardy. Kojarzy się z luksusem i elegancją. Bardzo często wykorzystywany do wykańczania schodów. Podczas pielęgnacji warto stosować dedykowane środki do czyszczenia granitu.
Granit – cechuje go wysoka trwałość i odporność na ścieranie. Doskonale sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i materiał na schody zewnętrzne. Jest mrozoodporny. Wymaga minimalnej uwagi przy pielęgnacji.
Kwarcyt – a w zasadzie konglomerat kwarcytowy. Bardzo twardy i odporny na zarysowania. Przyjmuje wiele barw. Obojętny chemicznie, praktycznie w ogóle nie chłonie wody. Bardzo gładka tekstura.
Konglomerat – może przyjmować niemal każdy kolor i być wykończony zarówno w połysku, jak i głębokim macie. Jest produktem powstałym w wyniku połączenia drobnych frakcji skalnych żywicą. Łatwy w pielęgnacji i montażu.

Jaki gatunek drewna na schody?
Sosna – materiał wyjątkowo tani, ale jednocześnie niezbyt trwały. Jasny kolor drewna i podatność na barwienie sprawia, że jest dobrym wyborem do tworzenia konstrukcji o rozmaitych kolorach (używając np. lakierobejcy).
Buk – cechuje się jasnym drewnem o przyjemnym dla oka usłojeniu. Główną wadą tego materiału jest wysoka podatność na ścieranie. Stopnie po latach zrobią się delikatnie wklęsłe w miejscach stawiania stopy, a krawędzie prawdopodobnie zaokrąglą.
Dąb – jeden z najszlachetniejszych gatunków drewna krajowego. Wyjątkowo estetyczny i twardy. Bardzo twardy i dość odporny na ścieranie.
Jesion – drewno lubiane przez fachowców. Przyjemne w obróbce i trwałe. Ciekawe usłojenie sprawia, że wykonane schody mają przyjemny design.
PODSUMOWANIE
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zastanawiasz się jakiego materiału użyć, jaką konstrukcję zastosować oraz jaka będzie końcowy koszt – skorzystaj z formularza na dole strony i pozwól nam się z Tobą skontaktować!
— POTRZEBUJESZ WYCENY?